My Passwords

My Passwords

Generate passwords while saving them in your Google sheets.

 • My Passwords
 • My Passwords
 • My Passwords
 • My Passwords
 • My Passwords
Stats
This extension was removed from Chrome Web Store on 2021-05-11
Users: 67
Rating: 4.00 (3)
Version: 0.8 (Last updated: 2018-11-22)
Risk impact: High risk impact
Risk likelihood: High risk likelihood
Manifest version: 2
Permissions:
 • tabs
 • cookies
 • storage
 • unlimitedStorage
 • activeTab
 • cookies
 • http://*/*
 • https://*/*
Size: 151.55K
Price: Free
Stats date:

Other platforms

Not available on Firefox
Not available on Edge
Want to check extension ranking and stats more quickly for other Chrome extensions? Install Chrome-Stats extension to view Chrome-Stats data as you browse the Chrome Web Store.
Chrome-Stats extension
Summary

The My Passwords extension allows you to programmatically generate the same long passwords for your various web accounts every time - without the need of remembering the password. It is a very secure method of managing your passwords because the passwords are not stored anywhere but are generated on demand.

There is even a web version of this extension - for those times - when you don't have your chrome browser around! It is available at http://bit.ly/mypasswordsweb

User reviews
Krásný příklad jak předat útočníkům přístup ke všem vašim webům. Ono totiž tohle rozšíření znají i hackeři. Co když budou chtít třeba do vašeho mailu na Seznamu? No, tak: - URL adresu znají - o jaký jde email (ten váš) taky - délka hesla? zkusí 15, a kdyžtak všechny možnosti od 10-30. - PIN? No 0000-9999, to je tak nějak 10k kombinací. Za mě, NEDOPORUČUJI. Výrazně tím snížíte úroveň vašeho zabezpečení. A nejspíš budete mít stejnou délku hesla a PIN na všech stránkách. Útočník zjistí jednu a má všechny. Používejte klasicky manažer na hesla, na každou stránku náhodné a unikátní (to co dělá tohle rozšíření náhodné není). A chcete-li si ulehčit život, tak proboha zapomeňte na hesla jako "PJdzgjLyltW2d8gqjvik". Jako kdo to má opisovat (na telefonu třeba). Zkuste diceware hesl (viz https://ae7.st/g/ ) jako treba "alan-trout-desk-bernet-krebs-cow". Daji se napsat, vyslovit a překvapivě je 5 slov takhle ještě bezpečnějsích, než 14ti místné heslo. Lidi pořád používají 20 let staré tipy, zbytečně. Ušetřete si život.
by Jan Smetana Jan Smetana, 2019-01-19

Simple awesome. I was tired to remember my passwords. Very good idea. I think the pin part of the idea makes it more secure. #Recommended
by Vivek Sharma Vivek Sharma, 2018-10-30

Very fast, simple way of generating and using passwords. Brilliant!
by Vinayak Joshi Vinayak Joshi, 2018-06-15
View all user reviews
Safety
Risk impact

My Passwords is risky to use as it requires a number of sensitive permissions that can potentially harm your browser and steal your data. Exercise caution when installing this extension. Review carefully before installing. We recommend that you only install My Passwords if you trust the publisher.

Risk likelihood

My Passwords may not be trust-worthy. Avoid installing if possible unless you really trust this publisher.

Upgrade to see risk analysis details
Promo images
My Passwords small promo image
Small promo image
Similar extensions

Here are some Chrome extensions that are similar to My Passwords: